تبلیغات
آموزش حرفه و فن

آموزش حرفه و فن
 
نویسندگان
چگونه سن یک درخت را تعیین کنیم ؟
در بعضی از پرونده های ارجاعی دادگاهها  به کارشناسان  و  یا در کارشناسی های  درخواستی اشخاص یا ارگانها  بسته به  موضوع   پرونده لازم است که سن درخت یا درختان یک باغ  توسط کارشناس تعیین گردد .  در این خصوص اطلاعات مختصری جمع آوری شده که تقدیم میگردد . بدیهی است که این مطلب کوتاه نمیتواند کافی و کامل باشد لذا برای تکمیل آن نیازمند به یاری دوستان کارشناس و سایر علاقمندان می باشم که با ارائه نظرات خود این مطلب را تکمیل تر نمایند .
بطور  طبیعی هرچه درختان قطورتر و بلندتر می شوند لا یه های جدیدتری در زیر پوست آنها به وجود می آید. رنگ لا یه ای که در زمستان به وجود می آید با لا یه ای که در تابستان به وجود می آید متفاوت است. این اختلا ف رنگ لا یه ها به ما کمک می کند تا  با مشاهده مقطع درخت به راحتی سن درخت را تعیین کنیم شاید می پرسید چطور؟ خوب... وقتی درختی را می بریم در سطح بریدگی دوایری می بینیم که در داخل همدیگر قرار دارند. اگر درختی بیست حلقه در مقطع خود داشته باشد، می توانیم بگوییم که تقریبا بیست ساله است و درختی که ۶۰ حلقه دارد تقریبا شصت ساله است. البته در موقع شمارش باید فقط یا حلقه های روشن شمرده شوند یا فقط حلقه های تیره رنگ  و اگر کل حلقه ها شمرده شوند باید تعداد حلقه ها تقسیم بر ۲ شود  .
آیا بدون بریدن درخت میتوانیم حلقه ها را بشماریم   و آیا حاضریم برای تعیین سن   ، درختی را ببریم  ؟ ... هرگز .. پس چه باید کرد ؟ 
 اگر بخواهیم سن درختی را بدون بریدن آن تعیین کنیم  ،  میتوانیم از   مجموعه فاکتورهایی مثل  استفاده از اطلاعات محلی مطلعین و تجربه کارشناسی  و  اطلاعات فنی  خود از درخت  و درختکاری  استفاده کنیم  .  با توجه به قطر و بلندی و  وضعیت رشد  و   حجم  تاج   و  میزان شاخه های جانبی درخت  و میزان میوه دهی و....به طور تقریبی سن آن را حدس میزنیم    . هرچه قطر درخت بیشتر و طولش بلندتر باشد سن آن بیشتر است. البته این امر در همه مکانها  صادق نیست زیرا دو  درخت  همنوع  و  همسن   در   دو  مکان متفاوت   از نظر  شرائط  اقلیمی   و   آبی   و   خاکی   میتوانند  قطر  و  بلندی و تاج   متفاوت   داشته   باشند  . می بینید که با این احوال تعیین  سن درخت بر پایه تخمین خواهد بود  .
توجه به مفاد و محتوای مدارک سنتی و مبایعه نامه ها و بنچاق های قدیمی که در دست افراد در بعضی مناطق هست میتواند کارشناس را به تاریخچه غرس درخت یا پیشینه احداث یک باغ رهنمون شود که این اطلاعات در ترکیب با تجربه و علم کارشناس میتواند راهگشا باشد .
یکی از روشهائی که چندان در ایران مرسوم نیست ولی به نظر روش مناسبی می باشد این است که ابتدا سوراخی به قطر یک میخ معمولی در تنه ایجاد می کنند که تا وسط درخت ادامه دارد سپس مایعی شفاف  با ترکیب شیمیائی خاص  درون آن تزریق می کنند که این مایع بعد از مدتی خشک و سفت شده و آن را از درخت بیرون میکشند لایه های روشن و تیره  درخت بر روی آن اثر خود را گذاشته  که با شمارش آنها را میشمارند  سن درخت اندازه گیری می شود .
در مورد درختان نواحی استوائی و گرمسیری که دو فصل سرد و گرم متمایز ندارند و  در برش  تنه درخت حلقه ای مشاهده نمی شود چه باید کرد ؟ در این خصوص با اندازه گیری محیط بدنه درخت. دور بدنه را محاسبه و شعاع آن را بدست می آورند و با توجه به ثابت بودن رشد سالیانه حدود سن درخت را حدث می زنند.
 یكی دیگر از روشها روشی به نام سونداژ می باشدكه دراین روش حفره ای در تنه درختان ایجاد شده ویك قطعه از آن را برداشته وحلقه های آنرا می شماریم . این روش در درختان مسن کاربرد دارد چون عملیات سونداژ صدمه کمتری به درخت می زند .

[ دوشنبه 3 مهر 1391 ] [ 02:19 ق.ظ ] [ فرزاد آریا منش ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :