تبلیغات
آموزش حرفه و فن

آموزش حرفه و فن
 
نویسندگان
کلمه کاغذ ،از واژه چینی  کاکتز گرفته شده است.  نام فارسی آن رخنده یا پرزه  است

تاریخچه کاغذ سازی :انسان اولیه به تدریج که نیاز به تصویر کردن اشیاء ،یادداشت کردن وقایع و ارسال پیام های کتبی را درک کرد ، اهمیت و ضرورت شیئی که بتواند بر روی آن اثر به جا ماندنی ثبت کند ، در یافته بود و همواره در راه دستیابی به آن تلاش میکرد در بین النهرین از لوحه های گلی ، در مصر (1838 ق.م ) از پاپیروس ، در چین از حکاکی بر روی لوحه های چوبی و نمد با قلم مو وپارچه ابریشمی این  منظور  را عملی می کردند  . با توجه  به  اینکه  صنعت نمد مالی  در خاور دور  سنت و متداول  بود ، فردی  چینی به نام       "تسالی لون"( 105 میلادی ) از قطعات کهنه و اضافی ابریشم  خمیر و سپس ورقه هایی به صورت نمد درست کرد  و از  آن به  کمک قلم مو برای نقاشی و نوشتن استفاده کرد و بعد به جای ابریشم ، چوب خیزران و درخت توت را بکار گرفت. در حقیقت او را باید اولین مخترع کاغذ دانست.

کارگران چینی که در سال 751 به دست ایرانیان اسیر شدند این فن را با استفاده از کتان و شاهدانه ، به مردم سمرقند آموختند و بعدها توسط

 مسلمانان در  بغداد ، دمشق و حتی  مراکش و اسپانیا  متداول شد . اولین کارخانه  کاغذ سازی  ، در سال 1154  در  اسپانیا و اسباب تهیه

 پودر چوب ، در سال 1190 در فرانسه تاسیس شد.

در ایران ، فعالیت کاغذ سازی ، اولین بار با تاسیس کارخانه مقوا سازی و با استفاده از کاغذ های باطله در سال 1313 شمسی در کرج

 شروع شد وحدود 15 سال است که با تاسیس دو کارخانه کاغذ سازی، پارس در هفت تپه خوزستان و کاخانه چوب و کاغذ ایران (چوکا ) در

 گیلان، به صورت یک تکنولوژی مدرن و پیشرفته در آمده است .

مواد اولیه تهیه کاغذ : مواد اولیه انواع کاغذ بطور کلی مواد سلولزی است که از منابع مختلف تهیه می شود  :

1-       ساقه کتان ، شاهدانه ،پنبه که الیاف بلند (در حدود 2/1 تا  6  میلیمتر  )دارند 

2-      ساقه گیاهانی مانند گندم ، جو  ( کاه ) ، نی ، کنف و غیره

3-     درختانی که برگ سوزنی دارند مانند کاج (با الیاف بلند )و یا برگ پهن دارند مانند چنار (با الیاف کوتاه درحدود (5/0 تا 2/1 میلی متر)

4-     انواع کاغذ باطله و یا خرده ها و قطعات مقوای کهنه

5-     الیاف تفاله نیشکر  

 

مراحل تهیه کاغذ :الفتبدیل چوب به قطعات ریز که این کار با استفاده از ماشین پوست کن و دستگاه تولید تراشه و عبور تراشه ها از الک مخصوص صورت می گیرد و قطعاتی به طول حداقل 4 عرض 2 سانتی متر (خرده چوب ) بدست می آید.

ب: پختن چوب ها و تولید خمیر کاغذ که این عمل ممکن است از طریق مکانیکی بدون استفاده از مواد شیمیایی و توسط بخار آب ، تحت فشار  صورت  گیرد  که  معمولاً  برای تهیه  کاغذ های ارزان  و کاهی مانند کاغذ روزنامه  متداول است . در روش  شیمیایی  از

هیدروکسید سدیم (روش قلیایی ) ، سولفید هیدروژن کلسیم ca(HSO3)2  در  محیط اسیدی  (روش بی سولفیت ) و  یا سولفیت سدیم  (در روش سولفیت ) همراه با کمی کربنات سدیم در دمای بالا تر از 100 درجه سانتی گراد و تحت فشار استفاده می شود .در این مرحله خمیر قهوه ای رنگی حاصل می شود که از آن در تهیه مقوا ، کارتن و یا کاغذ های کاهی استفاده می شود .

ج: شستشوی خمیر کاغذکه با استفاده از محلول 3درصد سود در دمای 45 تا 50 درجه سانتیگرادبه مدت یک تا دو ساعت صورت می گیرد . این عمل برای جدا کردن لگنین و کاهش رنگ خمیر انجام می گیرد .

د: رنگ زدایی ، این عمل شیمیایی در 2 مرحله صورت می گیرد 1- کلر زنی که در  PH=2  تادمای 25  تا  45 درجه  سانتی گراد به  مدت تقریبی یک ساعت انجام می شود. در  این مرحله لگنین باقیمانده درخمیر ، به صورت محلول در می آید که بسته به نوع مواد شیمیایی بکار رفته برای پخت ،ممکن است بین 3 تا 15 درصد تغییر کند 2- رنگ زدایی  توسط  هیپو کلریت سدیم  (به صورت محلول 3 در صد) ، دی اکسید کلر ، پراکسید هیدروژن، اوزن  و غیره در  PH=9-10   صورت میگیرد تا  اینکه  لگنین فقط اکسید شود و سلولز تحت تاثیر قرار نگیرد.

ه:خشک کردن خمیر کاغذ  در این مرحله خمیر کاغذ را از دستگاه تمیز کننده توری هایی که دارای سوراخ های 2 تا3 میلی متری اند عبور میدهند تا قسمت عمده آب خود را از دست بدهد . بعد از آن از پرس های قوی عبور میدهند تا باقیمانده آب آن نیز خارج شود .

و: پرس کردن ، برش زدن و بسته بندی : با عبورخمیر خشک شده از میان غلتک های مخصوص ، آنرا به صورت صفحات نازک کاغذ در آورده ،توسط دستگاه برش آنرا در اندازه های مورد سفارش و نیاز بازار مصرف برش داده و بسته بندی میکنند.


[ شنبه 9 دی 1391 ] [ 02:17 ق.ظ ] [ فرزاد آریا منش ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :