تبلیغات
آموزش حرفه و فن

آموزش حرفه و فن
 
نویسندگان

درباره فریز شدن  

در روش فریزهای هوای فشرده که سرعت آن بیش از سرعت تند باد و 15 متر بر ثانیه است برودت هوا به 29- تا 46- درجه سانتی گراد می رسد و زمان انجماد در حدود 12 تا 18 ساعت است . ساده ترین روش استفاده از اتاق انجماد است که در نوع تونلی ، مواد غذایی روی گاری یا نوار قرار گرفته و از داخل تونل انجماد انتقال می یابد و سرعت انتقال قابل تنظیم می باشد . این روش مانند فریزهای خانگی بدون برفک است که فقط هوای سرد وارد محفظه فریز می شود.

روش های صنعتی ، ماده سرما زا در داخل لوله یی است و برودت آن توسط طبق، صفحه و یا دیوار سرد به محصول انتقال می یابد . چون ماده غذایی در تماس مستقیم با ماده سرما زا نیست ، این روش انجماد را تماس غیر مستقیم می نامند .
مهم ترین فریزرهای صنعتی تماس غیر مستقیم ، فریزرهای صفحه ای می باشد که در داخل آن ماده سرما زا جریان دارد. مواد غذایی با بسته بندی نسبتاً پهن بین صفحات قرار گرفته و با وارد کردن فشار بین صفحات و محصول سطح تماس بیشتری به وجود می آید سپس درب محفظه را می بندند . بر حسب برورت ماده سر ما زا ، اندازه بسته، میزان تماس و نوع ماده غذایی زمان انجماد1-2 ساعت است برای بسته هایی با ضخامت 4-5 سانتی متر. در مورد مواد غذایی مایع و نیمه مایع معمولاً مواد غذایی به حالت یخی درآمده و سپس بعد از بسته بندی در سیستم های انجماد با هوای فشرده به طور کامل منجمد می گردند . این روش مانند محفظه یخ یخچالهای خانگی و یا مانند فریزر معمولی است.

در این روش که مواد غذایی بسته بندی شده به صورت مستقیم داخل ماد ه سرما زا غوطه ور یا اینکه اسپری ماده سر ما زا روی محصول پاشیده می شود.
مزایا : به علت تماس بیشتر بین ماده غذایی و ماده سرما زا، مقاومت در برابر انتقال حرارت به حدأقل می رسد و برای محصولاتی با شکل نا منظم مانند میگو و قارچ مناسب است و کیفیت مواد غذایی بسیار عالی خواهد بود .
مواردی که در این روش استفاده می شود :در این روش میوه، سبزی ، گوشت و ماهی در حدأقل 1-3 ثانیه منجمد

[ شنبه 7 اردیبهشت 1392 ] [ 11:58 ب.ظ ] [ فرزاد آریا منش ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :