تبلیغات
آموزش حرفه و فن

آموزش حرفه و فن
 
نویسندگانهوش و نمره همیشه برابر نیست

 

  
   

 

 

 


در میان انبوه تبلیغاتی كه مؤسسات آموزشی و مدارس مختلف منطقه می‌كنند كلمه «هوش» بیشتر از همه تكرار می‌شود


ولی هوش واقعاً به چه معنایی است؟.

تیزهوش بودن به چه معناست؟ 

ما معمولاً از واژه «سرآمد»‌ استفاده می‌كنیم. بچه‌های تیزهوش باید با آزمون‌های متعددی نظیر تست و گفت‌و‌گوهای رودررو سنجیده شوند. در هر مرحله از رشد، معیارهای سنجش هوش تفاوت‌هایی با هم دارند. مثلاً در یك مرحله سنی نوع قلم به دست گرفتن و خلاقیت‌هایی كه در نقاشی بروز می‌كند نشان‌دهنده هوش كودك است و در مرحله‌ای، نوع حركات مثل تحرك بدنی یا سرعت كلام هوش را نشان می‌دهد. 

یكی از معیارهای اصلی كه مورد سنجش قرار می‌گیرد دایره لغات است. بچه‌هایی كه در شنیدن و به كار بردن كلماتی كه از محیط به گوش آنها می‌رسد موفق‌ترند هوش بالاتری دارند. البته این آزمون‌ها باید در هر منطقه به تناسب فرهنگ همان منطقه سنجیده شود. در والدینی كه با فرزندان خود ارتباط كلامی بیشتری برقرار می‌كنند و از موضوعات متنوعی حرف می‌زنند به تحریك ذهن بچه‌ها كمك می‌كنند.

برای تقویت هوش كودكان چه كارهایی می‌توان انجام داد؟


به‌رغم تبلیغاتی كه در این مورد انجام می‌شود، به سادگی نمی‌توان عوامل تقویت هوش را مشخص كرد و به كار گرفت، چون كودكان تفاوت‌های بسیار زیادی با هم دارند و می‌دانیم كه هر تفاوتی تمایز محسوب نمی‌شود. ولی چند نكته را باید همیشه در نظر گرفت. اول اینكه بچه‌هایی كه در محیطی آرام زندگی می‌كنند و خانواده یا دستگاه آموزشی آنها را تحت‌فشار كاذب نگذاشته معمولاً استعداد‌های خود را در مرحله‌ای از رشد بروز خواهند داد. 

در زندگی شهری و مقایسه‌هایی كه در مورد پیشرفت كودكان در میان خانواده‌ها وجود دارد این نوع استرس بروز می‌كند كه باید از آن دوری كرد. مورد دوم اینكه باید كودكان را از راحت‌طلبی به جنب‌و‌جوش و تحرك بیشتر سوق داد، چون بعضی والدین به جای فشار آوردن كودك خود را كاملاً رها می‌كنند.

مورد سوم هم كه باید حتماً به آن توجه شود، عامل خستگی است. به خاطر بهتر بودن مدارس نباید كودك را وادار كنیم كه مسافتی طولانی را طی كند، چون رفت‌وآمد در شلوغی و آلودگی صوتی باعث خستگی او خواهد شد. علاوه بر این، ثابت شده كه آلودگی هوا و موادی مانند سرب می‌توانند باعث عوارض ناخواسته‌ای در یادگیری كودك شوند. 

 

چرا موضوع نمره برای اولیا و دانش‌آموزان اهمیت زیادی دارد؟


بد نیست به این نكته توجه كنید كه در برخی از كشورها مانند كانادا ارزیابی برمبنای ریز نمره‌ها از بعضی سطوح تحصیلی حذف شده، یعنی جایگاه تحصیلی دانش‌آموزان براساس عوامل دیگری سنجیده می‌شود. در حالی كه می‌بینیم در برخی مدارس ما هنوز هم دانش‌آموزان برای اختلاف یكی ـ دو نمره تحت‌فشارند. 


در تعدادی از مدارس بخصوص دخترانه این فشارها می‌تواند به شخصیت بچه‌ها ضربه بزند و باعث تنش بشود كه گاهی به صورت عوارض جسمی هم بروز می‌كند. این اضطراب‌‌ها در آینده آثار خود را به صورت كاهش اعتماد به نفس نشان می‌دهد. البته بعضی مراكز آموزشی معمولاً تعدادی از رتبه‌های برتر خود را در تبلیغات معرفی می‌كنند، در حالی كه باید به دیگر بچه‌هایی كه در این مراكز تحصیل می‌كنند هم توجه كرد. 


تك‌فرزندی می‌تواند عوارضی داشته باشد كه بیشتر به برخورد والدین با فرزند خود مربوط می‌شود. برای اینكه كودكی بتواند ارتباط مفید كلامی و اجتماعی برقرار كند نیاز به شركت در كارهای گروهی دارد كه این روابط می‌تواند در جمع فامیل برقرار شود، وگرنه انزوای كودك اثری جز افسردگی نخواهد داشت.

 

****

 

 


[ جمعه 28 تیر 1392 ] [ 11:49 ق.ظ ] [ فرزاد آریا منش ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :